Our Staff

NIS recruits and retains staff who are inspired by the mission of our school to inspire and empower students to think creatively and critically, pursue lifelong learning, and contribute positively to the global community.

Our teaching staff is diverse and representative of nine different countries, and hold appropriate qualifications for teaching. NIS also runs an intern program in which children benefit from additional adults, working alongside teachers, in support of student learning.

Administration and Academic Staff for the 2019-20 school year are as follows:

 

Administration

  • M. Parr,  Head of School  
  • A. Curran,  Whole School Principal for Learning
  • G. Naftel,  Whole School Principal for Well-Being
  • H. Johnson,  Associate Principal: Primary
  • M. Farrell,  Associate Principal: Secondary
  • E. Olson-Kikuchi,  Director of Admissions & Development  
  • C. Walter,   Director of Business & Operations  


Curriculum Leadership Team

  • A. Curran,  Whole school Principal for Learning
  • M. Farrell,   Associate Principal: Secondary /  IBMYP Coordinator
  • C. Hart,   Service Learning  Coordinator / MYP Science
  • S. Pearlz,   Student Services Coordinator
  • H. Johnson,  Associate Principal: Primary / IBPYP Coordinator
  • S. Johnston,  Technology Coordinator
  • P. Moody,   IBDP Coordinator / College Counsellor
  • J. Mossman,    ELC Coordinator / ELC Atelierista
  • G. Naftel,  Whole School Principal for Well-Being


Whole School - Student Services

  • S. Pearlz, Student Services Coordinator
  • W. Dobbs,  PL Teacher: Secondary
  • R. Pierce,  EAL Teacher: Secondary
  • H. Henak,  Student Services Teacher: Lower Primary / Primary Learning Leader
  • N. Iida,  Student Services Teacher: Middle Primary
  • E. Jones,  Student Services Teacher: Upper Primary
  • K. Humphreys,  Whole School Counselor
  • J. Sugiyama,  Acting Counselor
  • A. Kelkar,  Student Services Assistant Teacher
  • C. Magalhaes,  Student Services Assistant Teacher
  • C. Maplethorpe,  Student Services Assistant Teacher
  • M. Ogino,  Student Services Assistant Teacher
  • P. Rizk,  Student Services Assistant Teacher
  • A. Sword,  Student Services Assistant Teacher
  • C. Imamura,  Nurse
  • H. Hattori,  Student Services Logistics / Acting Counselor

 

Primary School Staff

Early Learning Center (ELC)

  • J. Mossman,  ELC Coordinator / Atelierista
  • C. Sword,  ELC Preschool Teacher
  • G. Puffer,  ELC Kindergarten Teacher / Primary Learning Leader
  • Z. Tolkaciova,  ELC Kindergarten Teacher
  • A. Hardman,  ELC Kindergarten Intern
  • Y. Kamikokuryo,  ELC Teaching Assistant
  • C. Nomura,  ELC Teaching Assistant
  • Y. Watanabe,  ELC Teaching Assistant
  • M. Yagi,  ELC Teaching Assistant

Elementary School

  • D. Gomez,  Gr. 1 Teacher
  • C. Schreuder,  Gr. 1 Teacher
  • B. Schaefer,  Gr. 1 Assistant Teacher
  • J. Ovenden,  Gr. 2 Teacher
  • E. Wilson,  Gr. 2 Teacher
  • K. Ahern,  Gr. 2 Intern
  • D. Graeber,  Gr. 3 Teacher
  • J. Hanlon,  Gr. 3 Teacher
  • K. Cobb,  Gr. 3 Assistant Teacher
  • P. Condon,  Gr. 4 Teacher
  • M. Rodrigues,  Gr. 4 Teacher
  • A. Chan,  Gr. 4 Intern
  • J. Dwyer,  Gr. 5 Teacher
  • N. Maley,  Gr. 5 Teacher
  • L. Gabriel,  Gr. 5 Intern
  • N. Feil,  PYP Art Teacher
  • W. Ueda,  PYP Music Teacher

 

Secondary School Staff

  • P. Moody,  Gr. 11/12 Coordinator / College Counsellor
  • E. Drowatzky,  Department Leader Arts / DP & MYP Visual Arts / MYP Drama Teacher
  • C. Nice,  MYP Visual Art / Design / Arts Intern
  • C. Reid,  MYP/PYP Music Teacher
  • R. Thomas,  DP Theater / MYP Drama Teacher
  • D. Hester,  MYP Design Subject Leader & Teacher
  • M. Russell,  Departmental Learning Leader for English / DP & MYP English Teacher
  • T. Bathija,  MYP English Language Acquisition Teacher
  • A. Entwisle,  MYP English / Drama Teacher
  • S. Prosek,  DP/ MYP English / DP Theory of Knowledge Teacher
  • A. Ryan,  DP/MYP English / DP Theory of Knowledge Teacher
  • N. Gildart,  Departmental Learning Leader for Individuals & Societies / DP History / MYP Individuals & Societies Teacher
  • G. Pearlz,  MYP Individuals & Societies Teacher
  • M. Seki,  DP Economics / MYP Individuals & Societies Teacher
  • P. Goodman,  Teaching & Learning Coordinator / Departmental Learning Leader for Mathematics / DP & MYP Mathematics Teacher / MYP Personal Project Coordinator
  • R. Butterfield,  DP/MYP Mathematics Teacher
  • P. Lalis,  Athletic Director / MYP Mathematics Teacher
  • G. Horner,  Departmental Learning Leader for Science / DP Chemistry / MYP Science Teacher
  • K. Butterfield,  DP/MYP Science Teacher
  • P. Curran,  MYP Science Teacher
  • D. Lugt,  DP Environmental Systems & Societies / DP Biology / MYP Science Teacher
  • A. Steinkamp,  DP Physics / DP Mathematics / MYP Sciences Teacher
  • V. Aziz,  Science Technician

 

Whole School Staff

  • C. Hart,  Service Learning Coordinator / MYP Mathematics Teacher
  • S. Johnston,  Technology Coordinator
  • M. Hayashida,  Departmental Learning Leader for Japanese Language / Japanese Language Teacher
  • I. Haga,  Japanese Language Teacher
  • K. Maley,  Japanese Language Teacher
  • K. Nakata,  Japanese Language Teacher
  • H. Nomura,  Japanese Language Teacher
  • N. Partridge,  Japanese Language Teacher
  • M. Sai,  Japanese Language Teacher
  • J. McCarthy,  Departmental Learning Leader for PE / PYP & MYP Physical and Health Education Teacher
  • K. Milosevic,  PYP Physical & Health Education Teacher
  • M. Olson-Kikuchi,  MYP/PYP Physical & Health Education Teacher
  • J. Seavey,  Well-Being Teacher
  • N. Mayer,  Librarian
  • E. Furuhashi,  Library Assistant